Kontrolrapport

K Metal er beliggende i Hørdum i det nordvestjyske område, Thy. Med rødder tilbage til 1966 er KK Metal i tidens løb vokset til en virksomhed med 40 ansatte. Vi er en ordreproducerende virksomhed, der leverer emner efter kundespecifikation i almindelig stål, rustfast stål, aluminium og andre metaller, fremstillet ved pladebearbejdning, svejsning og maskinbearbejdning til hele Danmark og udlandet.

KK Metal er kendetegnet ved at have en højt automatiseret maskinpark, der betjenes af dygtige faglærte teknikere. Vi har ikke glemt vores håndværksmæssige baggrund, som vi omsætter til kvalitetsbevidsthed og effektiv udnyttelse af vores produktionsapparat.

Vi gør det nemt at vælge den rette underleverandør ved at tilbyde:

  • totalløsninger inden for pladebearbejdning, svejsning og dreje-fræs
  • automatiserede løsninger, der holder priserne i bund og kvaliteten i top
  • kvalitetskontrol fra udvikling over prototype til færdigt produkt – kort leveringstid
  • kompetent og værdifuld rådgivning i hele forløbet

Høj automatiseringsgrad

Hos KK Metal ved vi, hvad der skal til. Dygtige faglærte medarbejdere og højteknologiske maskiner er med til at skabe kvalitetsprodukter til vores kunder. De automatiserede processer skaber ikke bare høj ensartethed og kvalitet i det forarbejdede, men er også en værsentlig konkurrenceparameter i forhold til pris. Med certificeringerne 3834-2, som er din sikkerhed for svejste emner i høj kvalitet, 1090-2, som gør, at vi kan tilbyde CE-mærkede komponenter samt certificering til at fremstille dele til brug i fødevareindustrien er du garanteret produkter, der lever op til en høj standard.

Stor alsidighed

Hele vejen siden de spræde skridt i 1966 har vi haft fokus på innovation, og det har resulteret i en stor alsidighed i emner, som vi i dag kan producere. Ingen opgave er for stor eller lille til, at vi kan håndtere den. Vores medarbejdere har speciale inden for hver deres område, som vi trækker på, når vi skal producere nye emner. Vi bringer den interne viden i spil og løser opgaverne til stor tilfredshed hos vores kunder.

Totalløsninger til jern- og maskinindustrien

Som ordreproducerende underleverandør til jern- og maskinindustrien lægger vi vægt på at gøre det nemt for vores kunder. Dermed har vi samlet alt i pladebearbejdning, svejsning og multibearbejdning under et tag og tilbyder også montage og overfladebehandling, sådan at kunden undgår at fragte sine halvfabrikata mellem flere underlerandører, som ikke bare er en bekostelig affære, men som også forsinker processen. Tid er ofte et væsentlig parameter, og derfor producerer vi i 3-holdsskift, for at imødekomme ønsket om hurtig levering.

Er du interesseret i et tilbud på dreje-fræs, multibearbejdning eller svejsning, er du velkommen til at kontakte os for et uforpligtende tilbud på din næste underleverandør opgave.

 

KK Metals mission

Som underleverandør til metalindustrien er vores mission at tilføre værdi til vores kunder i hele forløbet fra produktionstegning over prototype til produktion. Med en fuld moderne maskinpark og fagligt dygtige medarbejdere ønsker vi at være vores kunders foretrukne leverandør af såvel simple som komplekse emner i almindelig stål, rustfast stål, aluminium og andre metaller.

KK Metals vision

Med kontinuerlig investering i nye maskiner, ny teknologi samt dygtige faglærte medarbejdere er det KK Metals ønske at udvide markedsandelen i Danmark samt intensivere indsatsen over for udlandet uden at gå på kompromis med kvalitet og den hurtige leveringstid. Fortsat skal fremstilling af emner samt rådgivning i hele processen være vores kerneydelse.